Szpital Powiatowy im. Tadeusza Malińskiego w Śremie sp. z o.o.

Strona główna | Mapa strony | Kontakt

Zmiana nazwy szpitala

Dodano: 2017-01-04 08:04

 

Pan Profesor Tadeusz Maliński urodził się w Śremie, tu uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. Józefa Wybickiego. W latach 1964-1969 studiował na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, a w roku 1975 obronił pracę doktorską dotyczącą pomiarów lepkości w preparatach krwiozastępczych. W 1979 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Początkowo pracował na Uniwersytecie Ann Arbor oraz na Uniwersytecie Houston. Wkrótce otrzymał stały etat profesorski na Uniwersytecie Oakland w Rochester. Od 1995 r. jest Visiting Profesor Uniwersytetu w Bernie, w Szwajcarii, a od 1997 roku pełni tą godność na Uniwersytecie Wiedeńskim. Od 2000 roku Profesor Tadeusz Maliński objął zaszczytną imienną profesurę na Uniwersytecie Ohio.

Uczony zajmuje się badaniami bioelektrochemicznymi przydatnymi w medycynie. Zbudował i doprowadził do zastosowania tzw. nanosensory (niezmiernie małe elektrody stworzone
z grup atomów). Przełomowym odkryciem okazało się zbudowanie przez prof. Tadeusza Malińskiego pierwszej w świecie nanoelektrody mierzącej in vivo, w czasie rzeczywistym ilość cząsteczek tlenku azotu w pojedynczych komórkach. Ogłoszenie tego eksperymentu w 1992 roku okazało się światowym przełomem w badaniach tlenku azotu, cząsteczki zwanej „kluczem do wielu drzwi”, niezmiernie ważnej w każdej dziedzinie medycyny.

Profesor Maliński otrzymał wiele nagród i zaszczytów w szeregu krajach od Stanów Zjednoczonych po Polskę. Został dwukrotnie nominowany do nagrody Nobla (w dziedzinie medycyny i chemii). Jedną z nagród jest prestiżowa Gemi Award 2003 r. za najbardziej innowacyjne odkrycie w medycynie.

 

Wróć

Galeria