Szpital Powiatowy im. Tadeusza Malińskiego w Śremie sp. z o.o.

Strona główna | Mapa strony | Kontakt

W Pracowni Endoskopowej wykonywany jest pełen zakres specjalistycznych badań górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego, m. in. gastroskopia, kolonoskopia czy rektoskopia.

Wszystkie badania wykonuje wykwalifikowany zespół lekarzy i pielęgniarek z wieloletnim stażem, w oparciu o nowoczesne techniki endoskopowe i wysokiej klasy sprzęt.

- gastroskopia - ambulatoryjnie wykonywana jest na podstawie skierowania od lekarza rodzinnego,

- rektoskopia - ambulatoryjnie wykonywana jest odpłatnie na podstawie skierowania od lekarza rodzinnego (Szpital nie posiada umowy z NFZ),

- kolonoskopia - nie wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych.


Krótki opis badań:

Gastroskopia - jest to badanie przeprowadzane za pomocą przyrządu przypominającego sondę, pozwalające obejrzeć błony śluzowe żołądka i dwunastnicy.

Przygotowanie do badania - w dniu badania należy być na czczo, tzn. nie powinno się jeść, pić płynów i palić papierosów.
Samo badanie jest niebolesne i trwa kilka minut. Stosuje się miejscowe znieczulenie.

Kolonoskopia - jest to badanie pozwalające ocenić stan jelita grubego. Jest to podstawowe badanie w diagnostyce, między innymi nowotworów i chorób zapalnych jelita grubego.

Przygotowanie do badania:
- na 3 dni przed planowaną kolonoskopią nie należy spożywać owoców pestkowych (np. winogron, pomidorów, kiwi, truskawek) oraz pestek siemienia lnianego i maku,
- w dniu poprzedzającym badanie można zjeść lekkie śniadanie (bez mleka, surowych owoców i warzyw oraz napojów gazowanych) oraz wczesnym popołudniem (godz. 13.00 - 15.00) lekki półpłynny posiłek (np. zupa). Od tego czasu nie wolno spożywać żadnych pokarmów!
- w dniu poprzedzającym badanie, 2 godziny po ostatnim posiłku (godz. 15.00 - 17.00), należy zacząć pić doustny środek przeczyszczający (w zależności od zaleceń lekarza - 3-4 l roztworu glikolu polietylenowego lub dwukrotnie 45 ml roztworu fosforanu sodowego uzupełnionego wypiciem każdorazowo minimum 750 ml wody),
- normalną reakcją na lek powinny być wypróżnienia, pod koniec treścią płynną. Wypróżnienia prawie czystą wodą oznaczają dobre przygotowanie do badania.

Jeśli przewlekle zażywasz leki:
- przewlekle stosowane leki należy przyjąć co najmniej 1 godzinę przed lub po spożyciu środka przeczyszczającego,
- w dniu badania należy przyjąć poranną dawkę leku, popijając niewielką ilością wody,
- osoby chorujące na cukrzycę powinny dodatkowo skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania,
- osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi powinny przerwać lub zmodyfikować ich dawkowanie po porozumieniu z lekarzem zalecającym te leki (np. kardiologiem, internistą).

Rektoskopia - jest to oglądanie błony śluzowej odbytnicy za pomocą przyrządu wprowadzanego do końcowego odcinka jelita grubego.
Badanie wykonuje się w trakcie pobytu pacjenta w Szpitalu - pacjent nie ponosi kosztu badania.
Tryb stacjonarny pozwala na zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa pacjentom.

Pacjenci zgłaszający się do pracowni ambulatoryjnie, muszą posiadać
skierowanie na badanie od lekarza prowadzącego.

Kto kwalifikuje się na badanie endoskopowe jelita grubego:
- osoby z niewyjaśnionymi bólami brzucha, patologicznymi wydzielinami w kale (krew, śluz, smoliste stolce), z zaburzeniami rytmu wypróżnień, podejrzeniem chorób zapalnych jelit,
- wszystkie osoby w wieku 50 - 65 lat, 
- osoby w wieku 40 - 65 lat, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego, 
- osoby w wieku 25 - 65 lat pochodzące z rodziny HNPCC - dziedziczny niepolipowaty rak okrężnicy, zwany inaczej zespołem Lyncha lub FAP - rodzinna polipowatość gruczolakowata.

FAP - ang. Familal adenomatous polyposis - polipowatość rodzinna.
HNPCC - ang. hereditary non-polyposis colorectal cancer - dziedziczny niezwiązany z polipowatością rak jelita grubego zwany inaczej zespołem Lyncha.

Zapraszamy do Pracowni Endoskopowej mieszczącej się na parterze Szpitala (w części diagnostycznej pokój nr 46).
Pracownia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 14.30.
Bardzo prosimy o dokonanie wcześniejszej rejestracji telefonicznej lub osobistej.

Pracownia Endoskopowa w Szpitalu Powiatowym im. Tadeusza Malińskiego w Śremie sp. z o.o.
ul. Chełmońskiego 1
63-100 Śrem
tel.: 61 281 54 00 Centrala Szpitala
tel.: 61 281 55 75 Pracownia Endoskopowa

Galeria