Szpital Powiatowy im. Tadeusza Malińskiego w Śremie sp. z o.o.

Strona główna | Mapa strony | Kontakt

W Pracowni Endoskopowej wykonywany jest pełen zakres specjalistycznych badań górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego, m. in. gastroskopia, kolonoskopia czy rektoskopia.

Wszystkie badania wykonuje wykwalifikowany zespół lekarzy i pielęgniarek z wieloletnim stażem, w oparciu o nowoczesne techniki endoskopowe i wysokiej klasy sprzęt.

- gastroskopia - ambulatoryjnie wykonywana jest na podstawie skierowania od lekarza rodzinnego,

- kolonoskopia -  wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych.


Krótki opis badań:

Gastroskopia - jest to badanie przeprowadzane za pomocą przyrządu przypominającego sondę, pozwalające obejrzeć błony śluzowe żołądka i dwunastnicy.

Przygotowanie do badania - w dniu badania należy być na czczo, tzn. nie powinno się jeść, pić płynów i palić papierosów.
Samo badanie jest niebolesne i trwa kilka minut. Stosuje się miejscowe znieczulenie.

Kolonoskopia - jest to badanie pozwalające ocenić stan jelita grubego. Jest to podstawowe badanie w diagnostyce, między innymi nowotworów i chorób zapalnych jelita grubego.

Przygotowanie do badania:
- na 5 dni przed planowaną kolonoskopią nie należy spożywać owoców pestkowych (np. winogron, pomidorów, kiwi, truskawek) oraz pestek siemienia lnianego i maku,
- 2 dni przed badaniem obowiązuje dieta ubogo resztkowa - ryż, makaron, bulion, chleb, gotowane mięso i ryby, przecedzone soki, herbata i inne niegazowane napoje,
- 1 dzień przed badaniem obowiązuje dieta płynna - woda, przecedzony bulion, przecedzone soki, herbata, niegazowane napoje orzeźwiające,
- dzień przed badanie o godzinie 18.00 zależy przygotować roztwór leku Eziclen, drugą dawkę leku należy przygotować o godzinie 19.30. Wszystkie potrzebne informacje o leku znajdują się na ulotce leku.


Jeśli przewlekle zażywasz leki:
- przewlekle stosowane leki należy przyjąć co najmniej 1 godzinę przed lub po spożyciu środka przeczyszczającego,
- w dniu badania należy przyjąć poranną dawkę leku, popijając niewielką ilością wody,
- osoby chorujące na cukrzycę powinny dodatkowo skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania,
- osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi powinny przerwać lub zmodyfikować ich dawkowanie po porozumieniu z lekarzem zalecającym te leki (np. kardiologiem, internistą).

Pacjenci zgłaszający się do pracowni ambulatoryjnie, muszą posiadać
skierowanie na badanie od lekarza prowadzącego.

Kto kwalifikuje się na badanie endoskopowe jelita grubego:
- osoby z niewyjaśnionymi bólami brzucha, patologicznymi wydzielinami w kale (krew, śluz, smoliste stolce), z zaburzeniami rytmu wypróżnień, podejrzeniem chorób zapalnych jelit,
- wszystkie osoby w wieku 50 - 65 lat, 
- osoby w wieku 40 - 65 lat, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego, 
- osoby w wieku 25 - 65 lat pochodzące z rodziny HNPCC - dziedziczny niepolipowaty rak okrężnicy, zwany inaczej zespołem Lyncha lub FAP - rodzinna polipowatość gruczolakowata.

FAP - ang. Familal adenomatous polyposis - polipowatość rodzinna.
HNPCC - ang. hereditary non-polyposis colorectal cancer - dziedziczny niezwiązany z polipowatością rak jelita grubego zwany inaczej zespołem Lyncha.

Zapraszamy do Pracowni Endoskopowej mieszczącej się na parterze Szpitala.
Pracownia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 14.30.
Bardzo prosimy o dokonanie wcześniejszej rejestracji telefonicznej lub osobistej.

Pracownia Endoskopowa w Szpitalu Powiatowym im. Tadeusza Malińskiego w Śremie sp. z o.o.
ul. Chełmońskiego 1
63-100 Śrem
tel.: 61 281 54 00 Centrala Szpitala
tel.: 61 281 55 75 Pracownia Endoskopowa

Galeria