Szpital w Śremie Spółka z o.o.ul.Chełmońskiego 1, 63-100 Śrem

Pracownia Rezonansu Magnetycznego - NZOZ "Nestor Medical"

NZOZ "Nestor Medical" uruchomił pracownię rezonansu magnetycznego w Szpitalu w Śremie Sp. z o. o.
Wykonywane są tu badania dla pacjentów szpitalnych i dla pacjentów przyjmowanych spoza Szpitala, nieodpłatnie po podpisaniu stosownej umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Pracownia została wyposażona w nowoczesny aparat NMR z systemem otwartym typ Airis Mate firmy Hitachi, który wyróżniają następujące zalety:
- bardzo szeroki dostęp do osoby badanej, co zapewnia wysoki komfort pacjenta,
- doskonały do badania dzieci i pacjentów klaustrofobicznych,
- cicha praca, stałe pole magnetyczne,
- szeroki zakres dostępnych sekwencji zapewniających szerokie spektrum aplikacji klinicznych,
- możliwość badania pacjentów po operacjach chirurgicznych, z wszczepionymi implantami metalowymi.

W Pracowni wykonywany jest szeroki zakres badań:
- głowy, przysadki, zatok,
- kręgosłupa szyjnego, piersiowego, lędźwiowo-krzyżowego,
- badania stawów kończyn górnych: barkowego, łokciowego, nadgarstka,
- badania stawów kończyn dolnych: biodrowego, kolanowego, skokowego, stopy.

Przeciwwskazaniem względnym do badania są:
- drugi i trzeci trymestr ciąży,
- metalowe klipsy w mózgu,
- endoproteza lub inne wszczepione metale (informacje o tym, jaki rodzaj metalu został wszczepiony lub użyty w trakcie leczenia, należy uzyskać w ośrodku leczącym).

Przeciwwskazaniem bezwzględnym do badania są:
- rozrusznik serca,
- ferromagnetyczne zastawki serca,
- neurostymulatory,
- pierwszy trymestr ciąży,
- otyłość z obwodem brzucha pacjenta przekraczającym 130 cm.

Przygotowanie do badania NMR
Pacjent musi być na czczo tylko do badania NMR jamy brzusznej i dróg żółciowych i/lub pęcherzyka żółciowego.
W pozostałych badaniach nie jest to konieczne. Do badania miednicy pacjent na godzinę przed badaniem powinien wypić ok. 0,5 litra wody i nie opróżniać pęcherza moczowego.

Kontrast zawsze jest podawany przy badaniu piersi i przysadki mózgowej, w innych przypadkach, to lekarz radiolog podejmuje decyzję o konieczności podania kontrastu w trakcie badania.
Do podania kontrastu pacjent nie musi być na czczo.

Kontakt:

Dariusz Rybka - Technik Radiolog